Kategorija

Zobu tilti pret zobu implantiem – kuri ir labāki?

Mūsdienu zobārstniecībā trūkstošo zobu aizstāšana nu jau ir pavisam ierasta prakse. Ja kādreiz bojātos zobus nekavējoties izrāva un aizstāja ar tiltveida restaurāciju, tad mūsdienās arvien populārāka tendence paliek zobu aizstāšana ar zobu implantiem. Vai tas nozīmē, ka sentēvu metodes, kas ierastas jau kopš 19. gadsimta, ir jāaizmirst? Šajā rakstā apskatīsim abu veidu zobu aizstāšanu un uzskaitīsim plusus un mīnusus ko dod katra no šīm metodēm. Kāda veida zobu restaurācija ir piemērota kurā situācijā, kā arī ir iespēja aplūkot zobu implantu cenas.

Zobu tilta metode

Zobu tilta restaurācijas metode ir neaizvietojams veids kā aizvietot trūkstošo zobu (arī vairākus) izmantojot vistuvāk novietotos veselos zobus. Tiltveida atjaunošanas veids strādās tad, ja noslīpēs tuvākos balsta zobus un tiem uzliks kroņus, taču tad tie zaudēs dabiskos zoba audus.

Zoba implanta metode

Zoba implants sastāv no dārgmetāla titāna skrūves, kuru ievieto žokļa kaulā un tam virs smaganām veido mākslīga materiāla zobu kroni, kas pēc funkcijas, un arī pēc izskata, atgādina dabisko zobu. Svarīgi pirms tam uzzināt, kur var atrast implantologu/protēzistu, lai implanta ievietošana notiktu profesionāļa pavadībā. Implantu iespējams ievietot jebkura trūkstošā zoba vieta un tas pilnvērtīgi aizstāj dabisko zobu estētiskuma un funkcionalitātes ziņā. Gluži kā parasts zobs, tas atrodas mutes dobumā, taču tas ir neizņemams.

Metožu dzīves ilguma ietekmējošie faktori

Ķēde ir tieši tik stipra, cik tās vājākais posms – šis teiciens precīzi atbilst zobu tilta metodes dzīves ilguma noteikšanai. Cik stipri un veselīgi būs balsta zobi, tik stiprs un noturošs būs zobu tilts. Jo veselīgāks balstu zobs, jo zobu tilta dzīve būs ilgāka.

Bet fakts, kas ir pretrunā ar iepriekšminēto informāciju, ir tas, ka, ja zobi, kurus grib izmantot kā balsta zobus, ir neskarti un tajos nav defektu – izmantot to kā balsta zobu tiltam nav norādījuma. Tas nozīmē to, ka restaurējot un ievietojot kroņus balsta zobiem, tiek pieprasīts audu zudums kroņa daļā, kas samazina balsta zoba dzīves ilgumu. Ja zobi ir neskarti, un, ja to kronis nav indicēts zoba defekta dēļ, tad šajā gadījumā ieteicams ievietot zobu implantu.

Savukārt, implanta ievietošanas metodes prognoze ir pierādījusi sevi līdz 97.9% teicamu rezultātu pus dekādes griezumā, gadījumā, kad tiek aizvietots viens zobs. Jāteic, ka parasti pētījumos kā piemērus ņem tikai labvēlīgu apstākļu gadījumus un neizvēlas tos faktorus, kas ietekmē implantu prognozi.

Implantu dzīves ilgumu ietekmē vairāki faktori:

  1. Kvalitāte un daudzums kaulam

  2. Pacienta slimības, piemēram diabēts

  3. Pacienta mūža ilgums

  4. Periodontīts

  5. Smēķēšana, citu veidu tabakas lietošana

  6. Implanta ievietošanas speciālista prasmes un pieredze

  7. Tuvāko zobu novietojums, to veselība.

Nobeigumā izsverot visus iepriekšminētos faktorus, zoba implantēšana laikam ejot pierāda sevi kā trumpi trūkstošā zoba nomaiņas procesā. Ievietot zoba implantu ir salīdzinoši vienkāršāk, to izturība ir labāka un tas ir estētisks. Katra pacienta situācija vērtējama individuāli izvēloties piemērotāko ārstēšanas metodi.